Sohbet Muhabbet

sohbet

Sohbetler sırasında Kullanılan En
İyi Tavırlar

İnsanın gündelik yaşantısının en olmazsa olmaz unsuru şüphesiz sohbettir. çoğu zaman basite indirgenen bu bildirişim yöntemi, sanıldığının aksine çok komplike bir yapıya sahip olmakla beraber, görünmüş olduğunden de karmaşıktır. Çünkü bu insani eğilimin temelinde hem psikolojik bununla beraber felsefi zemine dayanan bir takım unsurlar yatmaktadır. En sonunda insan, bildirişim kurmakla yükümlü bir canlıdır ve bunun için çağlar boyunca değişik yöntemler denemiş, sonra bu yöntemler kendi içerisinde başka biçimlerde vuku bulmuştur.

Söyleşi etmek insani bildirişimin en geniş yelpazeli yöntemi olmakla birlikte özellikle bu çağda çeşitlenerek varlığını geniş alanlara yaymıştır. Çoğu süre telefonla konuşarak veya mesajlaşarak veya web ve bazı uygulamalar üzerinden mesajlaşıp, mevzuşarak gerçekleşmesinin yanı sıra bir sohbete gerçek anlamıyla sohbet diyebilmek için yüz yüze ve mesajşimin doğrudan tepkiler, davranışlar, mimikler ve doğal bir tavır vesilesiyle gerçekleşmiş olması gerektiğini söylemek yerinde olacaktır.

çağdaş Dünyada İletişim

Sohbetin en vazgeçilmez unsurları şüphesiz hal, tavır, davranış ve mimiklerdir. Bunlar kaliteli ve etkili bir Sohbet açısından en önemli etmenler olmakla birlikte sohbeti oluşturan kişilerin içinde olan samimiyet de başlıca unsurdur. Dolayısıyla Sohbet esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan meselelerde bu unsurlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu unsurlar önemini insani etik birlikteliğin temellerine dayanıyor olmaktan alır. İnsanlar kurduğu etkileşimleri etik zemine oturtarak, üzerine Sohbet edilen meselenin haricinde birbirlerine, kendileri ve dünya hakkında bilgiler sunarlar. Bu çoğu süre ferdin kendisinin göstermek istediği benliğinden ziyade karşıda ki öznenin onu iyi mi görmüş olduğuyle ilgilidir. Öyleyse tavır ve davranışlar karşıdaki öznenin sizi tanıma ve tanıtlama sürecinde biricik izlenimleri sunacak çalgılar olarak dikkat çekmektedir.

Sohbetin Etik Unsurları

Sözü edilen etik ilişki bağlamında karşıda ki özneye sunulan kişilik, tavır ve davranışlar vasıtasıyla vuku bulur. Öyleyse sevecen, sıcak, pozitif yönde ve yapıcı haller içinde bulunmak çok tehlikeli sonuç bir durumda konumlanır. Kurulan etkileşim sırasında özellikle karşıdakinin gözlerinin içine bakmak ve olabildiğince samimi olmak kaliteli sohbetin en temel ve biricik ögesi olduğu açıktır. Tavırlarını bu dinamikler üzerine inşa eden kimseler sohbet ve bildirişim mevzusunda her daim daha başarılı benzer biçimde görünür

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*